2017 RACT INSURANCE PLAYER OF THE YEAR

 

Glenorchy’s Jaye Bowden has won his third RACT Insurance Player of the Year in four years, making it back to back wins of the prestigious award.

The superstar half forward polled 22 votes, edging out North Launceston playing-coach Tom Couch who finished on 19 votes, closely followed by fellow Northern Bomber Bradley Cox-Goodyer on 16.

Kicking a league high 52 goals whilst playing through midfield and up forward, the 27-year-old has had another dominant season, leading a new brigade of ‘pies to September action.

RACT Insurance CEO Trent Sayers said Jaye Bowden had displayed outstanding skill and commitment in being named RACT Insurance TSL Player of the Year for two years running, as well as taking out the prestigious title for the third time in just four years.

“Bowden has certainly firmly entrenched himself as a shining star within the Tasmanian State League since kicking off his career over 10 years ago as a17 year old,” Mr Sayers said.

“There is no doubt that Bowden will go down as an absolute legend in Tasmanian football history.

“On behalf of RACT Insurance, I would like to offer our wholehearted congratulations to Jaye and the Glenorchy Football Club on an outstanding 2017 season.

“As a Tasmanian company and a member of the Tasmanian community, RACT Insurance is proud to support the TSL and the many participating football clubs who play such an important role in our local communities across the state.”

Tasmanian State League General Manager Carl Saunder said Jaye’s consistency not just across this season but year-in-year out was something to behold.

“Congratulations to Jaye on another stellar season, he wins the ball right across the ground and kicks big bags of goals on a regular basis.

“He is a terrific player and he continues to play outstanding footy and leads the way not just for his club but for the competition.

“He is a fantastic example for younger players in the way he applies himself and the spirit in which he plays his footy.

“I would also like to thank RACT Insurance, in particular, Trent Sayers for their continued support of this award and the performance of players in our competition.”

The award is voted on by members of the media, who award 3,2 and 1 votes after every TSL match. The RACT Insurance Player of the Year receives $2,500 cash and a $2,500 travel package.

2492783.png

RACT INSURANCE PLAYER OF THE YEAR LEADERBOARD

22 VOTES. Jaye Bowden (Glenorchy)

19 VOTES. Tom Couch (North Launceston)

16 VOTES. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)

13 VOTES. Bryce Walsh (Lauderdale)

13 VOTES. Brodie Palfreyman (Launceston)

12 VOTES. Jackson O’Brien (Clarence)

12 VOTES. Nat Franklin (Lauderdale)

11 VOTES. Thor Boscott (Lauderdale)

11 VOTES. Zac Burt (North Launceston)

PREVIOUS WINNERS

2016 – Jaye Bowden (Glenorchy)

2015 – Taylor Whitford (North Launceston)

2014 – Jaye Bowden (Glenorchy)

2013 – Mitch Thorp (South Launceston)

2012 – Luke Shackleton (Burnie)

2011 – Cameron Thurley (Clarence)

2010 – Scott Stephens (Launceston)

2009 – Jeromey Webberley (Clarence)

 

Votes are announced on Southern Cross News every Monday night and will be uploaded here round by round in 2017.

Votes are announced on Southern Cross News every Monday night.

 

Round 21
Hobart City v Tigers
3 Will Campbell (Hobart City Demons)
2 Eddie Cole (Hobart City Demons)
1 Braden Livingston (Tigers)

Glenorchy v Clarence
3 Zac Webster (Glenorchy)
2 Jaye Bowden (Glenorchy)
1 Sam Siggins (Clarence)

Launceston v North Launceston
3 Tom Couch (North Launceston)
2. Josh Ponting (North Launceston)
1 Jake Hinds (Launceston)
Burnie v Devonport
3 Blair Rubock (Burnie)
2 Nick McKenna (Burnie)
1 Brayden Butler (Devonport)

Round 20

Tigers v Glenorchy 
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Mitch Rainbird (Glenorchy)
1. Harry Pearce (Glenorchy)
Clarence v Lauderdale

3. Brady Jones (Clarence)
2. Josh McGuinness (Lauderdale)
1. Nat Franklin (Lauderdale)
North Launceston v Burnie
3. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)
2. Josh Ponting (North Launceston)
1. Mark Walsh (North Launceston)

Round 19

Lauderdale v Hobart City Demons
3. Josh McGuinness (Lauderdale)
2. Alex Hill (Lauderdale)
1. Bryce Walsh (Lauderdale)

Devonport v Launceston
3. Brodie Palfreyman (Launceston)
2. Sherrin Egger (Devonport)
1. Simon Vandervelde (Launceston)

Round 18

Glenorchy v Launceston
3. Rhys Mott (Glenorchy)
2. Jake Hinds (Launceston)
1. Jaye Bowden (Glenorchy)

Burnie v Lauderdale
3. Bryce Walsh (Lauderdale)
2. Rhys Sutton (Lauderdale)
1. Dylan Fyfe (Lauderdale)

Devonport v Tigers
3. Beau Sharman (Devonport)
2. Mitch Thorp (Devonport)
1. Sherrin Egger (Devonport)

North Launceston v Clarence
3. Tom Bennett (North Launceston)
2. Josh Ponting (North Launceston)
1. Tom Couch (North Launceston)

Round 17

Tigers v North Launceston
3. Tom Couch (North Launceston)
2. Zach Burt (North Launceston)
1. Bradley Cox-Goodyer (North Launceston)

Launceston v Hobart City Demons
3. Nick Baker (Hobart City Demons)
2. Hugh Williams (Hobart City Demons)
1. Joe Boyce (Launceston)

Lauderdale v Glenorchy
3. Nat Franklin (Lauderdale)
1. Alex Hevey (Lauderdale)
1. Jaye Bowden (Glenorchy)

Clarence v Burnie Dockers 
3. Jackson O’Brien (Clarence)
2. Michael Fisher (Clarence)
1. Tim Castle (Clarence)

Round 16

North Launceston v Glenorchy
3. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)
3. Rhys Mott (Glenorchy)
1. Josh Ponting (North Launceston)

Lauderdale v Devonport
3. Ray Hill (Lauderdale)
2. Bryce Walsh (Lauderdale)
1. Toutai Havea (Lauderdale)

Hobart City Demons v Clarence
3. Wade Wall (Clarence)
2. Michael Fisher (Clarence)
1. Trent Standen (Clarence)

Launceston v Tigers
3.Mitch Carter (Tigers)
2. Connor Smith (Launceston)
1. Jake Hinds (Launceston)

Round 15

Burnie v North Launceston
3. Jack Avent (North Launceston)
2. Thomas Mundy (Burnie)
1. Tyran Mansell (North Launceston)

Devonport v Hobart City Demons
3.Will Campbell (Hobart City Demons)
2.Sherrin Egger (Devonport)
1. Josh Williamson (Hobart City Demons)

Clarence v Glenorchy
3. James Webb (Glenorchy)
2. Zac Webster (Glenorchy)
1. Jackson O’Brien (Clarence)

Lauderdale v Tigers
3. Thor Boscott (Lauderdale)
2. Josh McGuinness (Lauderdale)
1. Robbie McManus (Lauderdale)

Round 14

North Launceston v Devonport
3. Alex Lee (North Launceston)
2. Mitch Thorp (Devonport)
1. Tom Bennett (North Launceston)

Hobart City Demons v Lauderdale
3. Nat Franklin (Lauderdale)
2. Rhys Sutton (Lauderdale)
1. Bryce Walsh (Lauderdale)

Clarence v Launceston
3. Ian Callinan (Clarence)
2. Sam Siggins (Clarence)
1. Zac Mastrocola (Clarence)

Glenorchy v Burnie
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Rhys Mott (Glenorchy)
1. Zac Webster (Glenorchy)

Round 13

Launceston v Lauderdale
3. Alex Hill (Lauderdale)
2. Thor Boscott (Lauderdale)
1. Sam Rundle (Launceston)

Clarence v Devonport
3. Kyle Palmer-Hughes (Clarence)
2. Brady Jones (Clarence)
1. Zac Mastrocola (Clarence)

Burnie v Hobart City Demons
3. Edward Cole (Hobart City Demons)
2. Nick McKenna (Burnie)
1. Michael Bidgood (Hobart City Demons)

Tigers v Glenorchy
3. Tim Butterworth (Glenorchy)
2. Mitch Rainbird (Glenorchy)
1. Matthew Joseph (Glenorchy)

Round 12

North Launceston v Launceston
3. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)
2. Brodie Palfreyman (Launceston)
1. Tyran Mansell(North Launceston)

Devonport v Burnie
3. Beau Sharman (Devonport)
2. Dylan Riley (Devonport)
1. Mitch Thorp (Devonport)

Hobart City Demons v Tigers
3. Charlie White (Hobart City Demons)
2. Hugh Williams (Hobart City Demons)
1. Josh Williamson (Hobart City Demons)

Lauderdale v Clarence
3. Ian Callinan (Clarence)
2. Jordon Roberts (Lauderdale)
1. Jackson O’Brien (Clarence)

Round 11

Hobart City Demons v North Launceston
3. Tom Couch (North Launceston)
2. Taylor Whitford (North Launceston)
1. Jay Lockhart (North Launceston)

Burnie v Launceston
3. Rulla Kelly-Mansell (Launceston)
2. Brodie Palfreyman (Launceston)
1. Jay Blackberry (Launceston)

Tigers v Clarence
3. Jason Bailey (Clarence)
2. Brady Jones (Clarence)
1. Zac Buechner (Clarence)

Devonport v Glenorchy
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Cameron Duffy (Glenorchy)
1. Beau Sharman (Devonport)

Round 10

North Launceston v Lauderdale
3. Nat Franklin (Lauderdale)
2. Tom Bennett (North Launceston)
1. Bryce Walsh (Lauderdale)

Launceston v Devonport
3. Rulla Kelly-Mansell (Launceston)
2. Brodie Palfreyman (Launceston)
1. Mitch Thorp (Devonport)

Burnie v Tigers
3. Mitch Walker (Tigers)
2. Nick McKenna (Burnie)
1. Nick Walters (Burnie)

Glenorchy v Hobart City Demons
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Brayden Webb (Glenorchy)
1. Zac Webster (Glenorchy)

Round 9

Tigers v Devonport
3. Mitch Carter (Tigers)
2. Beau Sharman (Devonport)
1. Mitch Walker (Tigers)

Launceston v Glenorchy
3. Jay Blackberry (Launceston)
2. Brodie Palfreyman (Launceston)
1. Jake Nunn (Launceston)

Clarence v North Launceston
3 Jackson O’Brien (Clarence)
2 Jarrod Harper (Clarence)
1 Tom Couch (North Launceston)

Lauderdale v Burnie
3. Robbie McManus (Lauderdale)
2. Ray Hill (Lauderdale)
1. Bryce Walsh (Lauderdale)

Round 8

Burnie v Clarence
3. Brady Jones (Clarence)
2. Jackson O’Brien (Clarence)
1. Darcy Crane (Burnie)

Hobart City Demons v Launceston
3. Josh Williamson (Hobart City Demons)
2. Jay Blackberry (Launceston)
1. Eddie Cole (Hobart City Demons)

Glenorchy v Lauderdale
3. Bryce Walsh (Lauderdale)
2. Ryan Wiggins (Lauderdale)
1. Robbie McManus (Lauderdale)

North Launceston v Tigers
3. Jay Lockhart (North Launceston)
2. Marcus Davies (Tigers)
1. Tom Couch (North Launceston)

Round 7

Clarence v Hobart City Demons
3. Ryan Matthews (Hobart City Demons)
2. Nick Baker (Hobart City Demons)
1. Jarrod Harper (Clarence)

Devonport v Lauderdale
3. Thor Boscott (Lauderdale)
2. Robbie McManus (Lauderdale)
1. Brodie Connelly (Devonport)

Glenorchy v North Launceston
3. Tom Couch (North Launceston)
2. Bart McCulloch (North Launceston)
1. Brayden Webb (Glenorchy)

Tigers v Launceston

3. Stewart Williams (Launceston)
2. Jake Smith (Launceston)
1. Sonny Whiting (Launceston)

Round 6

North Launceston v Burnie
3. Taylor Whitford (North Launceston)
2. Tom Couch (North Launceston)
1. Connor Pearton (North Launceston)

Glenorchy v Clarence
3. Jason Bailey (Clarence)
2. Trent Standen (Clarence)
1. Jeromey Webberley (Clarence)

Tigers v Lauderdale
3. Dylan Fyfe (Lauderdale)
2. Nat Franklin (Lauderdale)
1. Thor Boscott (Lauderdale)

Hobart City Demons v Devonport
3. Ryan Matthews (Hobart City Demons)
2. Charles White (Hobart City Demons)
1. Dylan Riley (Devonport)

Round 5

Lauderdale v Hobart City Demons
3. Dylan Fyfe (Lauderdale)
2. Thor Boscott (Lauderdale)
1. Bryce Walsh (Lauderdale)

Devonport v North Launceston
3. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)
2. Zach Burt (North Launceston)
1. Mark Walsh (North Launceston)

Launceston v Clarence
3. Ian Callinan (Clarence)
2. Jake Cox (Clarence)
1. Michael Blackburn (Clarence)

Burnie v Glenorchy
3. Rhys Mott (Glenorchy)
2. Brayden Webb (Glenorchy)
1. Zac Webster (Glenorchy)

Round 4

Hobart City Demons v Burnie
3. Jayden Charlton (Hobart City Demons)
2. Nick Walters (Burnie Dockers)
1. Heath Thompson (Hobart City Demons)

Lauderdale vs Launceston
3. Brendan Taylor (Launceston)
2. Brodie Palfreyman (Launceston)
1. Rulla Kelly-Mansell (Launceston)

Devonport v Clarence
3. Tyson Hanslow (Clarence)
2. Jason Bailey (Clarence)
1. Brayden Butler (Devonport)

Glenorchy v Tigers
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Mitch Rainbird (Glenorchy)
1. Brayden Webb (Glenorchy)

Round 3

North Launceston v Launceston
3. Brad Cox-Goodyer (North Launceston)
2. Zach Burt (North Launceston)
1. Tom Couch (North Launceston)

Burnie v Devonport
3.  James Dowling (Burnie)
2. Dylan Riley (Devonport)
1. Blair Rubock (Burnie)

Tigers v Hobart City Demons
3. Mitch Carter (Tigers)
2. Ryan Matthews (Hobart City Demons)
1. Lachy Watt (Tigers)

Clarence v Lauderdale
3. Jake Cox (Clarence)
2. Dylan Fyfe (Lauderdale)
1. Gabby Chambers (Clarence)

Round 2

Launceston v Burnie
3. Sonny Whiting (Launceston)
2. Corey Sheppard (Launceston)
1. Rulla Kelly-Mansell (Launceston)

Glenorchy v Devonport
3. Jaye Bowden (Glenorchy)
2. Mitch Rainbird (Glenorchy)
1. Liam Smith (Glenorchy)

North Launceston v Hobart City Demons
3. Jay Lockhart (North Launceston)
2. Zac Burt (North Launceston)
1. Mark Walsh (North Launceston)

Clarence v Tigers
3. Sam Siggins (Clarence)
2. Jackson O’Brien (Clarence)
1. Jake Cox (Clarence)

Round 1

Hobart City Demons v Glenorchy
3. Harrison Gunther (Glenorchy)
2.  Matthew Joseph (Glenorchy)
1. Cameron Duffy (Glenorchy)

Tigers v Burnie Dockers
3. Cameron Johns (Tigers)
2. Brandon Batchelor (Tigers)
1. Mitchell Carter (Tigers)

Lauderdale v Northern Launceston
3. Zac Burt (North Launceston)
2. Tarryn Thomas (North Launceston)
1. Tom Couch (North Launceston)

Devonport v Launceston
3. Jay Blackberry (Launceston)
2. Rulla Kelly-Mansell (Launceston)
1. Dylan Riley (Devonport)

THE RACT Insurance Player of the Year is awarded to the player with the most votes at the end of the regular season as determined by votes cast by journalists after each game. The RACT Insurance Player of the Year wins a $2,500 cash prize and a $2,500 RACT Travel voucher.